Savanorių pr. 352, Kaunas
I-V: 08:00-18:00
VI: 08:00-12:00
VII: nedirbame
Kompiuterių remontas Kaune
Šešios taisyklės saugaus slaptažodžio sukūrimui
Po to kai programišiai gavo prisijungimus bei išplatino daugiau nei 6 milijonų LinkedIn vartotojų slaptažodžius, buvo itin susirūpinta slaptažodžių saugumu. Šiame straipsnyje patarsime kaip sukurti kuo saugesnį slaptažodį.
6 slaptažodžių sudarymo taisyklės
• Slaptažodis turi būti sudarytas iš atsitiktinių simbolių, kad tai nebūtų koks konkretus žodis;
• Įvairovė. Kiekviename tinklapyje registruojantis reiktų naudoti skirtingą slaptažodį. Daugelis iš mūsų dažnai naudojame tą patį slaptažodį visose svetainėse. To daryti nereikėtų, nes jeigu kam nors pavyks gauti slaptažodį, tada bus gautas prisijungimas prie visų jūsų naudojamų paskyrų;
• Sudėtingumas. Kuo daugiau įvairių simbolių yra slaptažodyje: skaičiai, mažosios bei didžiosios raidės, taip pat įvairūs specialūs simboliai, tokie kaip skyrybos ženklai(/-), tuo sunkiau bus „nulaužiamas“ jūsų sukurtas slaptažodis;
• Ilgis. Kuo ilgesnis bus slaptažodis, tuo geriau. Trumpiausias galimas slaptažodis turėtų būti iš 8 simbolių, o geriausias variantas būtų iš 12 – 15 simbolių sudarytas slaptažodis;
• Keitimas. Kad išlaikyti stiprų slaptažodį reiktų juos keisti. Rekomenduotina slaptažodį pasikeisti kas 3 mėnesius. Kai kurie tinklapiai (pavyzdžiui, bankų puslapiai) praėjus tam tikram laikotarpiui automatiškai prašo pasikeisti savo turimą slaptažodį į naują.
• Niekada nereikėtų užsirašinėti slaptažodžių ant popieriaus ar panašiai, kad jie nebūtų lengvai pasiekiami kitų žmonių.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos kuriant slaptažodžius
Kibernetiniai nusikaltėliai dažniausiai naudoja sudėtingus įrankius, kurie gali greitai iššifruoti slaptažodžius. Todėl reikėtų vengti kurti slaptažodžius, kurie turi:
• Žodžius iš žodyno;
• Sutrumpintų, su dažniausiomis klaidomis bei atvirkščiai sudarytų žodžių;
• Iš eilės sudarytų simbolių sudarytų slaptažodžių, pavyzdžiui: 123456789, abcdefgh, 8888888 arba klaviatūroje iš eilės esančių raidžių derinių - qwerty;
• Asmeninė informacija: jūsų vardas, gimtadienis, vairuotojo informacija, paso numeris arba panaši informacija, pavyzdžiui: jonas, jonas12 ir pan.
Slaptažodžių tvarkyklės
Deja ne visada turime galimybę patys sukurti savo slaptažodį. Kai naudojamės FTP serveriu, duomenų bei administracinėmis bazėmis ir t.t. gauname jau sugeneruotą prisijungimo informaciją.
Passpack. Labai patogus virtualus „servisas“. Yra ir nemokama programos versija, kuri leis saugiai tvarkyti jūsų slaptažodžius.
RoboForm. Patogi programa – prisijungę prie RoboForm, galėsite lengvai prisijungti prie visų kitų savo naudojamų paskyrų (nes programa automatiškai prisimena prisijungimus prie kitų puslapių). Taip pat galėsite lengvai naudoti programą Android operacinę sistemą, palaikančiuose išmaniuose telefonuose bei planšetėse.
LastPass. Dar viena populiari slaptažodžių valdymo programa, kuri palaiko daugybę mobiliųjų prietaisų. Yra nemokama programos versija su reklaminiais skelbimais, taip pat siūlomi du mokami planai: namams bei verslui.
Be abejo, visada galima atsisiųsti bandomąsias programų versijas ir pasižiūrėt, kurios iš šių programų labiausiai atitinka jūsų poreikius.
Norint užtikrinti savo asmeninių duomenų saugumą reiktų sukurti kiek įmanoma unikalesnį bei stipresnį slaptažodį. Turėdami stiprų slaptažodį padėsite užkirsti kelią asmens duomenų bei finansinėms vagystėms.